תמונת מופע: ג'אז, פס הקול של המאה ה- 20  ד"ר רז יצחקי 19/20

ג'אז, פס הקול של המאה ה- 20 ד"ר רז יצחקי 19/20

הרצאות וקורסים
אודיטוריום - יד לבנים (לא מסומן)
רביעי, 06 נובמבר 2019 18:00
משך 90 דקות
מחיר 464 עד 580 ₪

פרטי ההרצאה

מרצה: ד"ר רז יצחקי מוזיקאי ג'אז, מרצה אוניברסיטת בר אילן

■  ניו אורלינס-כור ההיתוך – שירת העבדים, הרגטיים והבלוז החושני צומחים על רקע מציאות קוסמופוליטית נדירה, טעונה ותוססת. הצלילים החמים שנשמעים מידי לילה במועדוני רובע החלונות האדומים, עומדים לשנות את פניה של ההיסטוריה            המוסיקלית.

מניו אורלינס לשיקגו וניו יורק-החיידק משתולל –  צלילי סצנת הלילה של ג'לי-רול מורטון, מא' רייני וסדני בשה הבוקעים ממרתפי האלכוהול, כובשים את היבשת בתקופת היובש, כרקע לחיים המתירניים של צעירים מרדנים.

ניצוצות של גאונות -  הרנסנס של הארלם מצמיח שיתופי פעולה נדירים בין מעבדים מוזיקליים-כמו דיוק אלינגטון, המקבעים סדר בתזמורות ובין כוכבים-כמו לואי ארמסטרונג ואת'ל וואטרס, הפורצים כל גבול.

עידן הסווינג-נראה אתכם יושבים בכיסא...-תזמורות הסווינג הגדולות סוחפות ומרקידות את אמריקה בתקופת השפל הגדול, עם בני גודמן, גלן מילר, בילי הולידיי ואלה פיצ'גרלד.

ביבופ-נמצאו האשמים בבלאגן-ומנות גבוהה וסמל לאליטיזם שחור: ג'אז מתוחכם, אינטלקטואלי, אנרגטי ו...מאוד מורכב להבנה. ביחד נפענח את הקסם של צ'ארלי פארקר ודיזי גילספי.

 ■ קול ג'אז-השקט שאחרי הסערה – במקביל להתבססותו של הרית'ם אנד בלוז, עולים צלילים שקטים של ג'אז רגוע- המחליפים את סערת הביבופ. אמנים כמו מיילס דייויס,גיל אוואנס, נט קינג קול, ומהחוף המערבי-דייב ברובק, צ'אט בייקר, וג'רי              מאליגן, מפתיעים באסתטיקה מוזיקלית שלווה ורגועה המבשרת צמיחתו של עידן חדש.

פוסט בופ והארד בופ-זרמים חדשים של אסתטיקה מוזיקלית- ג'והן קולטריין, ווס מונטגומרי, סטן גטס, מיילס דייויס ונט קינג קול-מפתחים תתי-ז'אנרים חדשים בעולם הג'אז, המשלבים קשת ססגונית של השפעות מוזיקליות.

פורצים גבולות בסוף שנות ה-50 – לקראת סוף שנות ה- 50 סצנת הג'אז האפרו קובאנית הרב-גזעית מצמיחה ענפים איתנים, שיתפתחו לימים לז'אנר לאטיני לוהט ועצמאי.

 

8 מפגשים אחת לחודש בימי רביעי בשעה 18:00

 

בתאריכים: 6/11/19, 4/12/19, 15/1/20, 12/2/20, 4/3/20, 25/3/20, 1/4/20, 6/5/20

דמי השתתפות:   580 ש"ח           לגימלאים וזכאי הנחות: 464 ש"ח:

◄ הנהלת בית "יד-לבנים" שומרת לעצמה הזכות לשינויים ►◄ פתיחת הקורס מותנה במספר הנרשמים►◄ביטול השתתפות לאחר פתיחת הקורס-לא יזכה בהחזר כספי►

 

פרטים והרשמה במוקד הכרטיסים: 8864 *

 

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים