פרטי ההרצאה

גדולי האמנים ברנסאנס ובבארוק

 

מרצה: ד"ר דורון לוריא – חוקר אומנות שהתמחה באמנות הולנדית ובחקר זיופים, לשעבר אוצר בכיר ורסטורטור ראשי במוזיאון תל אביב לאמנות ושמש כמרצה בחוג לתולדות האומנות באוניברסיטת תל אביב

 

  1. מסתרי לאונרדו – "איש האשכולות" של הרנסנס, ארכיטקט, עוסק בפיזיקה, אנטומיה, בוטניקה וזואולוגיה, ממציא הטנק ועוד, גם פסל (מתוסכל..) וצייר נפלא.
  2. מיכלאנג'לו – שלושת פסלי ה"פייטה", "דויד", "משה", ציורי הקאפלה הסיסטינית ו"יום הדין האחרון", המריבות עם האפיפיורים, עם לאונארדו דא וינצ'י ועוד.
  3. פיטר ברויגל האב- אחראי על תמונות מפורסמות, כגון "חתונת איכרים", "נפילת איקארוס" ו"מגדל בבל". כינויו היה "האיכר", אולם במציאות הוא היה בדיוק ההיפך מזה. מדוע הוא כל-כך התעניין באוכל בציוריו, וגם בהפרשת האוכל?
  4. קרוואג'ו – לאור אופיו האלים, מזגו הסוער ושליטתו בסכין, היתה זו רק שאלה של זמן עד אשר הוא ירצח אדם, בעקבות התערבות לא מוצלחת. קרוואג'ו הוא שילוב רומנטי בין גאון מסובך ופושע הנמלט מזרועות החוק. זה האיש ש"המציא", בשנות חייו הקצרות, את אמנות הבארוק!
  5. פיטר פאול רובנס – גדול האמנים הפלמים במאה ה-17. צייר של משמנים רוטטים ותמונות דתיות, כיצד עבדה השיטה ב"בית-החרושת" שהקים, כיצד נאלץ רובנס להמציא תדמית חדשה, הירואית אך שקרית לחלוטין, למאריה די מדיצ'י ועוד.
  6. פראנס האלס – הצייר המוקדם ביותר מבין "שלושת הענקים" של "תור הזהב ההולנדי" במאה ה-17. יש רק בעיה אחת – הוא בכלל לא היה הולנדי, אלא פלמי במוצאו. "המשמרות האזרחיים" ודיוקנאות קבוצתיים אחרים שצייר.
  7. רמברנדט – האיש, חייו ויצירתו -בנו השמיני של טוחן פשוט, הפך לצייר ההולנדי החשוב ביותר במאה ה-17. פרשנותו הוויזואלית המקורית לסיפורי התנ"ך, קשריו עם היהודים וביחוד סיפור עלייתו ונפילתו. מותם ללא עת של אשתו וכל ילדיו, פשיטת הרגל שלו, ולבסוף - מותו עזוב ונשכח, בחוסר כל.
  8. ורמיר - "נערה עם עגיל פנינה" ותמונות אחרות - מי באמת היתה "הנערה עם עגיל הפנינה"? מה באמת אנו יודעים על ורמיר, שחי 43 שנה והשאיר אחריו 38 תמונות בלבד. המיסתורין האופף את ורמיר ואת עבודתו.

8 מפגשים אחת לשבועיים בימי שני בשעה 18:00

בתאריכים: 11/1/21, 25/1/21, 8/2/21, 22/2/21, 8/3/21, 22/3/21, 5/4/21, 19/4/21

דמי השתתפות: 600 ₪ / גימלאים: 480 ₪ / כרטיס בודד: 84 ₪ / גמלאי: 67 ש"ח

*  מפגשים אותם לא ניתן יהיה לקיים פרונטלית עקב הנחיות משרד הבריאות יועברו באמצעים דיגיטליים (זום)

* הנהלת יד לבנים שומרת לעצמה את הזכות לשינויים   * פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים

כל התאריכים

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים